Bağcılar Psikoteknik belgesi
Bağcılar Psikoteknik belgesi

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR ?

Kişilerin araç kullanmak için gerekli olan temel bilişsel, motor ve davranışsal beceri ve özellikleri bilgisayar ortamında nesnel olarak ölçen bir sistemdir. 08.01.2018 tarihinde Resmi gazetede 30295 sayı ile yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin  34/e maddesi ile “Şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psiko-teknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu, yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları” yani sürücülerin yolcu ve eşya taşımacılığına ait taşıtlarda çalışabilmesi için psikoteknik açıdan yeterli olduklarını her beş yılda bir belgelemeleri zorunlu kılınmıştır.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NASIL ALINIR ?

Ticari yolcu ve yük taşımacılığı yapan tüm şoförlerin psikoteknik belgesi için yapmaları gerekenler;

Kişinin ehliyeti ve kimliği mutlaka yanında olması gerekmektedir. Psikolog  ve simülatör eşliğinde gerçekleştiren 1saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir. Sistemdeki testlerin tamamlanması sürücünün eğitim durumuna ve test cevaplama hızına göre 60 dk ile 80 dk  arasında değişmektedir. 4 Sayılı Cetvel ile belirlenen esaslara göre psikoteknik değerlendirme uygulama süresi asgari 1 saat olmak zorundadır. Bu sistem sadece trafikte sürücü davranışlarını değerlendirme kapsamında ve bu sistem hakkında eğitim almış psikologlar tarafından kullanılabilir.

SÜREÇ NASIL İŞLER; Psikoteknik değerlendirme sistemi, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm adayın testleri alabilmesi amacıyla gerekli tanımlamaların ve test bataryalarının oluşturulup, tanımlandığı yönetici bölümüdür. Bu bölümde sistemin yönetilmesi, kayıt yapma, rapor görüntüleme vb. işler yapılmaktadır. İkinci bölüm adayın psikoteknik testlere girdiği bölümdür. Bu bölümde aday kendisi için hazırlanmış testleri sırasıyla yapar. 1 saatlik test sonucu e-rapor sistemine işlenir ve aday psikiyatrist doktor onayından sonra e-devlet sistemine düşer ve psikoteknik aşamasını tamamlamış olur.

PSİKOTEKNİK İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER; Sınavsız psikoteknik kesinlikle alınamaz. 1 saatlik simülatör cihazında teste girmesi zorunludur. Adayın yerine başka bir kimse teste tabi asla tutulamaz. Sizde tamamen yasal yollardan ve geçerli olan psikoteknik belgesini almak için lütfen duyarlılık gösteriniz.

Psikoteknik belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır ve her beş yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

İSTANBUL’DA PSİKOTEKNİK BELGESİ VEREN BÖLGELERİMİZ;  Güngören, Bağcılar, Zeytinburnu, Güneşli, Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Sultançifliği, Habipler, Arnavutköy, Başakşehir, Halkalı, Florya, Bakırköy, Bahçelievler, Şirinevler, Ataköy, Fatih, Eminönü, Beyazıt, Taksim, Beyoğlu, Şişli, Sarıyer, Beşiktaş, Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar psikoteknik belgesi için hafta içi veya hafta sonu (cumartesi) için randevu alabilirsiniz.

Güngören, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçedir. İlçe, sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin yoğunluğu ile bilinmektedir. Bu nedenle, ilçede çalışacak olan kişilerin psikoteknik belgesi almaları gerekmektedir. Güngören psikoteknik, ilçede hizmet veren sağlık kuruluşları aracılığıyla alınabilecek bir belgedir.

Psikoteknik belgesi, iş güvenliği ve sağlığı yasalarına uygun olarak belirli mesleklerde çalışacak olan kişilerin işe uygunluğunu değerlendirmek için kullanılan bir belgedir. Bu belge, adayların iş performansı, yetenekleri, becerileri ve kişilik özellikleri hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır. Güngören psikoteknik, ilçedeki işletmelerin işe alım sürecinde talep ettiği bir belgedir.

Güngören psikoteknik belgesi, kamyon, otobüs, taksi, minibüs, tramvay, metro, gemi ve uçak gibi araçların kullanıcıları, motorlu taşıt sürücü kursu eğitmenleri, iş güvenliği uzmanları, asker ve polis gibi güvenlik görevlileri gibi belirli meslek gruplarında çalışacak olan kişiler için zorunlu hale getirilmiştir. Bu belge, ayrıca işverenlerin yasal sorumlulukları nedeniyle talep edebileceği bir belgedir.

Güngören psikoteknik belgesi, yetkili sağlık personeli tarafından belirli testler kullanılarak hazırlanmaktadır. Bu testler, kişinin bilişsel becerileri, dikkati, hafızası, el-göz koordinasyonu, reaksiyon hızı, tepki süresi, stres yönetimi ve duygu yönetimi gibi konulardaki yeteneklerini ölçmektedir. Bu testler, kişinin iş performansına dair tahminlerde bulunmak için kullanılmaktadır. Ayrıca, kişinin işe uygunluğu hakkında da bilgi sağlar.

Güngören psikoteknik belgesi, kişinin mesleki yetenekleri ve becerileri hakkında ayrıntılı bir değerlendirme yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu belge, işverenlerin, çalışanlarının iş performansını ve verimliliğini artırmak için doğru kişiyi işe almasına yardımcı olur. Ayrıca, belge, işyerinde olası riskleri en aza indirerek iş kazalarının önlenmesine de katkı sağlar.

Güngören psikoteknik belgesi almak için, ilçedeki sağlık kuruluşlarından randevu alınabilir. Test

Psikoteknik belgesi

Psikoteknik raporu

Psikoteknik

MERKEZ; ERSA SRC EĞİTİM KURUMU

ŞUBE; ÖZEL GÜNGÖREN PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİ

BAĞCILAR PSİKOTEKNİK BELGESİ NASIL ALINIR,  BAĞCILAR PSİKOTEKNİK BELGESİ SORGULAMA, BAĞCILAR PSİKOTEKNİK BELGESİ, BAĞCILAR SRC BELGESİ, BAĞCILAR PSİKOTEKNİK BELGESİ ÜCRETİ, BAĞCILAR PSİKOTEKNİK BELGESİ FİYATI,  BAĞCILAR PSİKOTEKNİK TESTİ, BAĞCILAR PSİKOTEKNİK VEREN KURUMLAR, İSTANBUL PSİKOTEKNİK BELGESİ VEREN KURUMLAR,

https://www.saglik.gov.tr